Verksamhet

JM:s och Ginsten
Sedan 1986 äger familjen Olsson JM:s kött och Chark. Vi är idag ett flexibelt företag som snabbt anpassar vår produktion efter vad våra kunder efterfrågar. Många gånger kan vi leverera färska produkter redan samma dag.

Utmärkande för vår verksamhet är våra korta beslutsvägar som gör att vi snabbt kan anpassa oss efter konsumenters behov. När sommaren bjuder på soliga dagar och ljumma kvällar ser vi till att grillkött finns på plats i våra butiker. När juletiden stundar laddar vi köttdiskarna med de produkter som är smakliga höjdare på julborden.

Ginsten
Vårt slakteri Ginsten ligger vackert beläget vid Harplinge kyrka, mitt i det halländska landskapet utanför Halmstad. Omgivningen runt vår lokaler består av hagar där korna betar och grisarna bökar runt i myllan och är en klar kontrast från stadens hets och snabba tempo. Harplinges miljö skapar en lugn och rofylld känsla där vi trivs i harmoni med naturen.

Ginsten startade verksamheten år 2000 och i dagsläget har vi en omsättning på 50 000 till 60 000 om året.
En del grisar kommer från våra egna gårdar och resterande är grisar med garanterat svenskt urspung.
Allt som produceras på Ginsten levereras unikt till JM:s produkter.

Ginsten

 

Tips från kocken

Grilla

Karre, grytbitar, ölkorvar, wienerkorv vi ger Dig tipsen till en lyckad måltid..

Lokalproducerat

Lokalproducerat Desto kortare sträcka som dina varor behöver transporteras från produktion till konsumption, desto större mervärde skapas för dig som kund !

Kontrollerat

KontrolleratSvenskt kött är kontrollerat och transporteras i obruten kedja från producent till konsument..